5 گام کلیدی برای شروع معاملات فارکس

یادگیری روش‌های ترید در فارکس ممکن است برای مبتدیان کمی گیج کننده باشد؛ به همین دلیل است که دسته‌بندی آنها به این 5 گام کلیدی، ضروری است.

 

پیدا کردن یک بروکر قابل اتکا

معاملات در بازار فارکس همواره از طریق یک واسطه انجام می‌شود. آن واسط معمولا یک کارگزار فارکس (Broker) است. این شرکت‌ها در شکل‌ها و ابعاد فعالیت مختلفی دیده می‌شوند، بنابراین تجربه ترید بسته به اینکه معامله‌گر کدام بروکر را انتخاب می‌کند، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. کار کردن با بروکری که دارای مجوزهای معتبر است و اکثر نظرات و دیدگاه‌های مشتریان نسبت به خدمات آن مثبت است، اغلب به عنوان اولین قدم در مسیر کسب موفقیت در نظر گرفته می‌شود.

 

شروع به معامله کردن با سرمایه شخصی

اگرچه حساب‌های آزمایشی، امکان ترید بدون ریسک را فراهم می‌کند، مهم است که نحوه رشد معامله‌گران در روان‌شناسی معامله‌گری و اعتماد به نفس مورد سنجش قرار بگیرد. اگر آموزش شما بر اساس مبانی عدم ترس از ریسک کردن در معاملات باشد، وقتی برای اولین بار با سرمایه شخصی شروع به ترید می‌کنید، ترس شما می‌تواند به شکل بسیار بدی آشکار شود. یکی از درس‌های اصلی معامله‌گری در فارکس برای مبتدیان این است که ترس از ریسک یک برتری و مزیت محسوب می‌شود و نباید آن را به چشم دغدغه یا ایراد نگریست. این توانمندی اساسی تنها در مسیر یادگیری و از طریق بکار گرفتن چیزی که نسبت به آن مالکیت دارید، به دست می‌آید.

 

فقط از دارایی‌هایی که توانایی حصول مجدد یا بازپرداخت آن را دارید استفاده کنید

معامله‌گری در فارکس در آغاز راه تقریباً همیشه به عنوان یک سرگرمی یا یک شغل جانبی در نظر گرفته می‌شود. چه مبتدی‌ها و چه تریدرهای کهنه‌کار معمولاً در همان ابتدا میزان سرمایه‌ای را که قادر هستند وارد معاملات خود کنند و در صورت عدم کسب سود و عایدی از آن خیلی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند را محاسبه می‌کنند.

 

استفاده از یک نرم‌افزار برتر

ده‌ها نوع نرم‌افزار در زمینه تحلیل و ترید در فارکس وجود دارد که معامله‌گران می‌توانند از بین آنها گزینه‌ی ایده‌آل خود را انتخاب کنند. طراحی اکثر آنها به گونه‌ای است که از نظر ظاهر و عملکرد بسیار شبیه به یکدیگر هستند تا در صورت تغییر نرم‌افزار، مشکلی از نظر رابط کاربری برای معامله‌گر ایجاد نکند. اما معمولاً انتخاب یک گزینه و پایبندی به استفاده از آن، ایده خوبی به نظر می‌رسد؛ زیرا بهتر است فقط یک مرتبه زمان صرف یادگیری نرم‌افزار کنید.

 

استراتژی‌های جدید را فوراً امتحان کنید

تقریباً هر آموزش معامله‌گری فارکس به تریدرها امکان دستیابی به استراتژی‌های جدید معاملاتی را می‌دهد. ممکن است به نظر برسد که از همان اقدام اول برای یادگیری، استراتژی جدید را کاملا درک کرده‌اید؛ حتی بسیاری از معامله‌گران در چنین مواقعی معمولاً استراتژی‌های جدید را بلافاصله در حساب واقعی خود اعمال می‌کنند. همیشه آزمودن استراتژی جدید در شرایط واقعی به جای حساب آزمایشی، به یادآوری نتایج استفاده از آن کمک می‌کند.

5 گام کلیدی شروع معاملات فارکس

 

 

معامله‌گری در فارکس برای مبتدیان - سوالات متداول

چگونه معامله‌گری در فارکس را گام به گام یاد بگیریم؟

روش‌های مختلف زیادی برای شروع ترید به صورت پایدار در فارکس وجود دارد، حتی اگر فرد در مرحله اول جمع‌آوری دانستنی‌های تئوری باشد، یا در مرحله استفاده از حساب آزمایشی، یا دقیقاً در زمان شروع انجام معاملات واقعی.

معمولاً اولین قدمی که بسیاری از معامله‌گران برای یادگیری گام به گام فارکس برمی‌دارند، گردآوری مطالب و دانش تئوری پایه است. اجتماعات آنلاین تریدرها همواره مملو از مواد و اصول آموزشی در اشکال مختلف است، به عنوان مثال کتاب‌های الکترونیکی، مقالات آموزشی، ویدئوهای درخواستی، دوره‌های آنلاین یا وبینارها. در این مجموعه‌ها جنبه‌های مختلف معامله‌گری از جفت ارز گرفته تا شاخص‌های تکنیکال و اقتصاد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از راه‌های کاربردی و رایگان برای یادگیری گام به گام معامله‌گر شدن در فارکس، استفاده از حساب آزمایشی است. حساب آزمایشی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بدون سپرده مالی واقعی روی همه جفت ارزها ترید کنید. و هر زمان که اراده کردید یک گام جلوتر بروید، همیشه قادر خواهید بود حساب آزمایشی را به حساب واقعی تبدیل کنید که واقع‌بینی بیشتری را وارد تریدهای شما می‌کند.

 

چگونه کارگزاری (بروکر) انتخاب کنیم؟

انتخاب بروکر معمولا بر اساس سلیقه و اولویت‌های فردی تریدرها انجام می‌شود. با این حال، اکثر مردم تمایل زیادی به دقت بر روی مجوزهای بروکر دارند؛ اگر بروکری مجوزها را نداشته باشد، می‌توان به این نتیجه رسید که بروکر از نظر مقامات محلی، شایسته دریافت مجوز نبوده است. در بیشتر اوقات، این رخداد نشانه‌ی آن است که شما باید جستجو برای یافتن بروکر دیگری را آغاز کنید.

راه‌های دیگر انتخاب یک بروکر مناسب عبارتند از:

بررسی تعداد سیستم‌های نرم‌افزاری که برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند،

چه میزان اطلاعات عمومی مربوط به بازار در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند،

امتیاز مشتریان سابق آنها چه اندازه است و غیره.

فارغ از اینکه ممکن است بروکر در ظاهر چگونه به نظر برسد، اگر تمایل داشتید معامله‌گری در بازار را با یک بروکر خاص آغاز کنید، انتخاب گزینه مناسب کاملا به اولویتهای شما در جایگاه معامله‌گر بستگی دارد.

 

چگونه بررسی و تحلیل کنیم؟

بررسی و تحلیل یک موضوع با جمع‌آوری اطلاعات در مورد آن انجام می‌شود. در فارکس گاهی از این عمل با عنوان معامله براساس اخبار یاد می‌شود زیرا شدیدا متکی بر اخبار لحظه‌ای است.

اغلب مردم مایل هستند از وب سایت‌های مختلف که در مورد صنعت فارکس صحبت می‌کنند بازدید انجام دهند. آنها اخبار جدید را در لحظه رصد می‌کنند و تلاش می‌کنند براساس رخدادهای اخیر جهان، پیش‌بینی کنند که نتیجه آن اخبار چه تاثیری بر بازار خواهد گذاشت.

این اخبار می‌تواند سیاسی باشد، می‌تواند در مورد اقتصاد باشد، یا به هیچ طریقی به بازار فارکس مرتبط نباشد. بررسی، تحلیل و نتیجه‌گیری در مورد اینکه آیا یک رویداد خاص می‌تواند بر روند معاملات جفت ارز مورد نظر شما تأثیر بگذارد کاملا بر عهده شخص تریدر است. در اغلب موارد این امر با تجزیه و تحلیل آنچه در گذشته به واسطه‌ی رویدادی مشابه آنچه در بازار رخ داده است و آنچه برای آینده در حال طرح‌ریزی و چینش است؛ به سادگی انجام می‌شود.

یا حتی به سادگی می‌توانید تحلیل کنید که تحت تاثیر هر خبر، اکثریت فعالان بازار به چه رویکردی باور دارند و از آن روند پیروی کنید.

 

چه نرم افزاری انتخاب کنیم؟

ده‌ها نوع نرم‌افزار برای معامله‌گران مبتدی وجود دارد. اما یکی از فاکتورهایی که اهمیت انتخاب نرم‌افزار حین یادگیری نحوه معامله‌گری در فارکس را مشخص می‌کند، میزان پیچیدگی کار کردن با آن است. دقت داشته باشید، هر نرم‌افزار ویژگی جانبی اختصاصی خود را دارد که دلیل بقا و نشانگر اصالت آن است. این ویژگی می‌تواند قابلیت دسترسی و تماشای همزمان صفحات نمایش مختلف باشد، یا می‌تواند قابلیت چینش تنظیمات معاملات خودکار باشد.

صرف نظر از هر آنچه بیان شد، به احتمال زیاد رایج‌ترین نرم‌افزاری که با آن مواجه خواهید شد متاتریدر 4 (MetaTrader 4) یا متاتریدر 5 (MetaTrader 5) است. در حال حاضر این دو محبوب‌ترین و رایج‌ترین نرم‌افزارهای مورد استفاده در بازار هستند تا جایی که اکثر بروکرها از آن استفاده می‌کنند.

 

انواع نرم‌افزارهای معاملاتی فارکس

3 نوع نرم‌افزار معاملاتی وجود دارد. همه آنها نام انحصاری و اختصاصی خود را دارند و برای مبتدیان جهت انجام معاملات در فارکس بهینه شده‌اند. نسخه WebTrader می‌تواند تحت مرورگر وب مورد استفاده قرار گیرد. امکان استفاده از نسخه MobileTrader در تمامی انواع و مدل‌های دستگاه‌های دیجیتال همراه مانند تلفن هوشمند یا تبلت فراهم شده است. و در نهایت نسخه دسکتاپ که تحت سیستم عامل ویندوز یا مک دانلود و قابل نصب روی رایانه شخصی می‌باشد.

خوشبختانه همه نرم‌افزارها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به خوبی قابلیت کارکرد بهینه تحت سیستم عامل‌های اندروید و iOS را دارند، بنابراین یافتن نرم‌افزار از برندی که متناسب و موافق با نوع انتخاب شما باشد؛ کار سختی نخواهد بود.

 

کدام جفت ارز را برای ترید انتخاب کنیم؟

پاسخ این پرسش به در نظر گرفتن اینکه کجا زندگی می‌کنید و در مورد ارزهای خاص چه میزان آگاهی و شناخت دارید؛ بستگی دارد. در بیشتر موارد، معامله‌گران مبتدی معمولاً اگر از جفت ارز اصلی مورد معامله خود مطمئن نباشند، یا نتوانند بروکری را پیدا کنند که جفت ارز مورد نظرشان را برای انجام معاملات به آنها ارائه کند، گزینه ترید روی جفت ارز یورو/دلار آمریکا (EUR/USD) را انتخاب می‌کنند.

جفت ارز EUR/USD به عنوان یکی از باثبات‌ترین گزینه‌های معامله‌گری در بازار فارکس شناخته می‌شود؛ که دقیقا به همین دلیل بیشترین جذابیت را برای معامله‌گران دارد. حضور دو اقتصاد بزرگ جهانی به عنوان پشتوانه این جفت ارز، تضمین می‌کند که معمولاً نوسان شدیدی در یک روز روی آن رخ نخواهد داد. این جفت را تقریباً می‌توان در همه آموزش‌های فارکس برای مبتدیان مشاهده کرد.

 

چرا نباید از اهرم استفاده کنیم؟

اهرم ابزار بسیار مفید و کاربردی است، علی الخصوص در فارکس که نرخ‌های تبدیل ارز بسیار آهسته و با نوسانات خیلی کم، تغییر می‌کند. با این حال، در صورتی که بروکر ارائه دهنده ابزار اهرم، حاشیه هشدار (Margin Call) در اختیار معامله‌گران قرار ندهد، استفاده از این ابزار می‌تواند بسیار خطرناک نیز باشد.

Margin Call موقعیت خاصی در معاملات است که بروکر به طور خودکار پوزیشن باز شما را به علت ناموفق بودن بیش از حد، می‌بندد. اگر Margin Call وجود نداشته باشد، ریسک بسیار بالایی در استفاده از اهرم به وجود می‌آید و ممکن است در نهایت سرمایه و منابع مالی را که بروکر در اختیار شما قرار داده است، بدهکار شوید.

به عنوان تریدر مبتدی، بهتر است حداقل تا قبل از یادگیری چندین استراتژی با شانس بالا، به طور کامل از بکار گیری اهرم در انجام معاملات اجتناب و دوری کنید.

 

چرا تجارت با سرمایه شخصی ریسک کمتری دارد؟

درک این موضوع ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر برسد؛ اما در نهایت همه چیز وابسته به یادگیری نحوه کنترل احساسات فردی هنگام ترید، می‌باشد.

زمانی که تجربه‌ی آموزش ترید در فارکس، وجود ریسک در فرآیند یادگیری را از بین می‌برد، ممکن است در نهایت به این تصور برسید که این کار بسیار ساده است. در حالی که واقعیت به این صورت است که ترید در فارکس یکی از سخت‌ترین کارهایی است که افراد می‌توانند به انجام آن بپردازند و در آن موفقیت کسب کنند.

کسب آموزش در این زمینه به شما کمک می‌کند نسبت به سرمایه‌ای که برای ترید از آن استفاده می‌کنید دغدغه خاطر نداشته باشید، و بنابراین در بکارگیری و استفاده از آن آزادی عمل بیشتری داشته باشید.

اما، زمانی که سرمایه تزریق شده برای ترید پولی باشد که با زحمت زیاد به دست آورده‌اید، ریسک و احتمال ضرر و زیان شروع به تأثیرگذاری روی شما می‌کند و بالجبار باعث می‌شود با احتیاط بسیار زیادی پیش بروید. این متد آموزشی معمولاً در آغاز با مبالغ بسیار کمی انجام می‌شود، به طوری که ریسک معامله‌گر به حداقل میزان ممکن برسد.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید