سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

برای یادگیری و تبادل اطلاعات روش‌های متعددی وجود دارد. امروزه شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی برای اینکار هستند و شما لازم نیست برای آموزش مهارت یا دانش حتما به دانشگاه یا آموزشگاه‌ها بروید. برای این منظور کافی است در شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب حساب کاربری داشته باشید.

در دنیای امروز شما می‌توانید با سوشال تریدینگ علاوه بر اینکه اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید، تبادل اطلاعات هم انجام دهید. اگر در این حوزه خبره هستید، می‌توانید تجربیات خود را با باقی افراد در میان بگذارید یا اگر تازه‌کار هستید، می‌توانید از این بستر برای یادگیری استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با فضای سوشال تریدینگ آشنا کنیم، از مزایا و معایب آن بگوییم و آموزش دهیم که چطور می‌توان از طریق این بستر عالی به درآمد رسید.

سوشال تریدینگ (Social Trading) چیست؟

به احتمال زیاد عبارت سوشال نتورک - Social Network به معنی شبکه اجتماعی را بارها شنیده‌اید. سوشال تریدینگ را اگر به‌صورت لغوی ترجمه کنیم به معنی معامله اجتماعی یا جمعی است که در بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش مانند شبکه‌های اجتماعی مجازی، معامله‌گران (تریدر) از سراسر جهان تجربیات و نتایج معاملات خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و شما می‌توانید از استراتژی‌های افراد موفق در این حوزه استفاده کنید.

پلتفرم‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید با معامله‌گران دیگران ارتباط برقرار کرده و با عضو شدن و دنبال کردن آن‌ها سیگنال‌های خوبی دریافت کرده و سود خود را افزایش دهید.

 

سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ چه تفاوتی دارند؟

این دو مفهوم که بسیار با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند، تفاوت جزئی و مهمی باهم دارند. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، در سوشیال تریدینگ شما به شبکه‌ای از معامله‌گران متصل می‌شوید که می‌توانید استراتژی‌های آن‌ها را دنبال کرده و از تحلیل و پیش‌بینی افراد مختلف درباره‌ی یک بازار مالی، ارز دیجیتال و … بهره‌مند شده و در نهایت برای سرمایه خود تصمیم‌گیری کنید. در مقابل، کپی تریدینگ که از نام آن نیز مشخص است، به این معنی است که شما یک سرمایه‌گذار و معامله‌گر موفق را انتخاب می‌کنید و تمام استراتژی و تصمیمات او را بدون هیچ تغییری اجرا می‌کنید. این روش برای معامله‌گران تازه‌کار که می‌خواهند بیشترین سود و کمترین ضرر را داشته باشند بسیار مناسب است. همچنین اگر شما زمان یا دانش کافی برای تحلیل و تصمیم‌گیری را ندارید می‌توانید از این روش استفاده کنید.

سوشال تریدینگ چگونه انجام می‌شود؟

سوشال تریدینگ این امکان را به معامله‌گران می‌دهد تا با دسترسی سریع به بازارهای مالی بتوانند استراتژی‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و همچنین از استراتژی دیگر معامله‌گران موفق استفاده کنند. معامله‌گران مبتدی در این بستر می‌توانند از معملات دیگران کپی کنند. برخی از پلتفرم‌های سوشیال تریدینگ به‌صورت یکپارچه عمل می‌کنند و این امکان را به کاربران می‌دهند تا معامله‌گر موردنظر خود را انتخاب کرده و او را دنبال کنند و به‌طور خودکار در صورتی که معامله‌گر انتخاب شده یک معامله را انجام دهند، برای معامله‌گر دنبال کننده نیز همان معامله انجام شود.

از جنبه‌ی دیگر، معامله‌گران می‌توانند از سوشال تریدینگ برای تحلیل و کنترل معاملات خود استفاده کنند و با دریافت سیگنال‌های مختلف و مشاهده و بررسی رفتار دیگر معامله‌گران و جامعه‌ی تریدرها، تجزیه و تحلیل‌های خود را بهبود ببخشند.

 

 

مزایا و معایب

سوشال تریدینگ نوعی از شبکه‌های اجتماعی است که با توجه به عملکرد خود مزایایی را به همراه دارد:

  • معامله‌گران موفق می‌توانند با ارائه دادن سیگنال سود کسب کنند.
  • افراد مبتدی با کپی کردن معاملات می‌توانند سود کسب کنند.
  • امکان پیگیری کردن نتایج معاملات دیگران به‌صورت لحظه‌ای.
  • فضای تعاملی و امکان برقراری ارتباط با دیگر معامله‌گران و استفاده از تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌ها آن‌ها
  • ارائه شفاف اطلاعات به‌صورتی که امکان مخفی کردن ضررها وجود ندارد.
  • یک راه سریع و آسان برای یادگیری و رشد سریع در زمینه‌ی معامله‌گری.

 

در مقابل مزایایی که به آن‌ها اشاره شد، سوشال تریدینگ معایبی نیز دارد:

  • امکان تحت تاثیر قرار گرفتن معامله‌گران تازه‌کار وجود دارد.
  • افراد غیر متخصص نیز امکان به اشتراک گذاری نظرات خود را دارند و نیاز است تا شما همیشه تحقیقات و بررسی‌های خود را داشته باشید.
  • در این شبکه‌های ریسک‌پذیری و سطح اطلاعات مخاطب درنظر گرفته نمی‌شود.

 

باید توجه داشته باشید که فعالیت در بازارهای مالی نیاز به دانش و حوصله دارد. نباید این تصور را داشته باشید که استفاده از پلتفرم‌های سوشال تریدینگ خطر را به‌طور کامل از شما دور می‌کند. تمام معامله‌گران در طول فعالیت خود در برخی مواقع ضرر می‌کنند. باید دقت داشته باشید که اگر چه شما می‌توانید از استراتژی دیگران استفاده کنید ولی این استراتژی‌ها باتوجه به ریسک‌پذیری، سرمایه و اهداف یک فرد دیگر طراحی شده است و ممکن است لزوما برای شما مناسب نباشد. پس درنهایت باید اهداف و انگیزه‌های خود را بشناسید و به دنبال تجارت به روش خود باشید.

سوشال تریدینگ در ایران و سایر کشورها

در ایران سایت‌هایی وجود دارند که می‌توانید تحلیل‌ها و سیگنال‌های خود را به اشتراک بگذارید و همچنین از سیگنال‌های دیگران استفاده کنید ولی به‌صورت پیشرفته شبکه‌ای به عنوان سوشال تریدینگ با امکانات و قابلیت‌های این نوع شبکه‌ها وجود ندارد.

در دیگر کشورها این شبکه‌ها بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طبع قوانین مختلفی برای فعالیت آن‌ها وجود دارد. به عنوان نمونه در کشور انگلستان سوشال تریدینگ کاملا قانونی بوده و مدیران پلتفرم‌ها نیاز به مجوز دارند ولی برای کسانی که قصد ارائه سیگنال را در این شبکه دارند نیاز به مجوز نیست.

در ایالات متحده آمریکا قوانینی وجود دارد که معامله‌گران را برای انجام معامله در دو جهت بازار محدود می‌کند. در حقیق معامله‌گران نمی‌توانند به‌طور همزمان خرید و فروش را بر روی جفت ارزها انجام دهند و علاوه بر آن، در برخی مواقع امکان کپی تریدینگ در این کشور ممنوع است. به همین دلیل بعضی از این پلتفرم‌ها عضویت افرادی که ساکن آمریکا هستند را نمی‌پذیرند.

 

کلام آخر

در پایان لازم به ذکر است که تجربه نشان داده، استفاده از تجربیات دیگران و تبادل آن در فضاهای اشتراکی علاوه‌بر اینکه آگاهی جمعی را در آنه موضوع مشخص بالا می‌برد،‌مس‌توانهد منفعت مالی همگانی هم به همراه داشته باشید. دنیای رمزارزها هم از این قافله مستثنی نیست و با فراهم شدن پلتفرمی مانند سوشال تریدینگ می‌توان به این مقصود رسید.

 

سوالات متداول

با سوشال تریدینگ می‌توان سود کرد؟

با توجه به اینکه در بستر سوشال تریدینگ شما این امکان را دارید که از تجربیات افراد باسابقه استفاده کنید، درصد خطا و ضرر کمتر می‌شود اما این به معنای حذف خطا نیست و ریسک در تمامی معاملات وجود دارد.

 

سوشال تریدینگ برای چه کسانی مناسب است؟

این پلفترم بهترین جا برای افراد تازه‌کار است؛ با این وجود اگر شما سابقه‌ی حضور در این بازار را دارید، باحضور خود می‌توانید تبادل تجربه و اطلاعات انجام دهید.

 

سوشال تریدینگ امنیت کافی دارد؟

همیشه و همه‌جا احتیاط شرط عقل است. اگر تازه‌وارد هستید با بیشتر مراقب کلاه سیاه باشید تا در دام آن‌ها نیوفتید و سرمایه‌ی خود را از دست ندهید.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید